Porady
27 styW Polsce z roku na rok przybywa nowych firm, a przedsiębiorcy stają przed dylematem, czy zakupić nowe pojazdy do swojej floty czy też zrezygnować z posiadania własnych samochodów i postawić na długoterminowy wynajem auta dostawczego? W poniższym tekście przedstawione zostaną wskazówki, jak prawidłowo rozliczyć koszty związane z wynajmem samochodu na potrzeby działalności gospodarczej.
Możliwość najmu samochodu wynika z umowy najmu. Zgodnie z art. 659 § 1 Kodeksu cywilnego umowa najmu jest umową, w której wynajmujący oddaje rzecz najemcy do używania na czas określony lub nieokreślony, za co najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu określony czynsz. Z kolei § 2 tej samej ustawy wskazuje, że czynsz może być wyrażony w pieniądzu lub w innego rodzaju świadczeniach.
W przypadku rozliczeń podatkowych związanych z najmem samochodu, wartość należności należy ustalić w zależności od długości trwania umowy. Wyróżnia się zwykle dwa rodzaje najmu:
Podatnicy VAT mają prawo do odliczenia podatku VAT od faktury za wynajem samochodu oraz od faktur związanych z jego eksploatacją. Zgodnie z art. 86a, ust. 4 i 9 ustawy o VAT, pełne odliczenie podatku VAT przysługuje w przypadku:
Jeśli powyższe warunki nie są spełnione (np. wynajmowany jest samochód osobowy), pełne odliczenie podatku VAT jest możliwe tylko wtedy, gdy jednocześnie:
Jeśli żadne z tych przypadków nie występuje, odliczenie VAT jest możliwe wyłącznie do wysokości 50%, bez konieczności spełniania dodatkowych formalności.
Należy pamiętać, aby nie dodawać do kosztów rozliczenia płatności, które nie mogą być uwzględnione. Przykładem może być ubezpieczenie wynajmowanego samochodu, o ile umowa najmu nie zawiera wymogu posiadania ubezpieczenia. Dopiero gdy zapis w umowie wskazuje, że wynajmujący jest zobowiązany pokryć koszty ubezpieczenia, można wliczyć te wydatki do kosztów uzyskania przychodu. Warunkiem jest jednak nieprzekroczenie opłat za OC, AC i NW w ramach limitu kilometrówki w danym miesiącu.
Warto mieć na uwadze, że wynajem samochodu osobowego, po przekroczeniu wartości czynszu w wysokości 150 000 zł, nie pozwala na odliczenie tej kwoty. Do kosztów podatkowych można wliczyć jedynie do 75% kosztów związanych z użytkowaniem samochodu osobowego. Wszelkie poniesione wydatki należy rozliczyć wyłącznie na podstawie faktur.